"Enter"a basıp içeriğe geçin

Petrolde neler oluyor?

Dünyada 150’den fazla petrol türü bulunmaktadır. Bunların en önemlisi 3 tanedir : Umman (Kızıldeniz) petrolü, Brent(Kuzey denizi) petrol ve Batı Teksas(Western Teksas Intermediate:WTI/kaya gazı) petrolüdür. Tatlı ve tuzlu olarak sınıflandırılmaktadır. Uluslararası piyasalarda en çok bilinen ve rağbet gören Brent petroldür. Ama WTI CME’de(Chicago Mercantile Exchange: Amerika’nın en büyük futures ve opsiyon borsasıdır) işlem görmekte olup vadeli kontratlarda fiziki teslimatı yapılmak zorundadır. (Tabi alıcı isterse, çoğunlukta yapılır) Yani petrolün fiyatını finansal olarak korumak için ve riskleri dağıtmak için birkaç ay sonra o günün -vadedeki fiyattan- fiyatından işlem yapılır. Vade süresinin sonuna geldiğinde, işlem yapılan fiyattan ücret verilir ve petrolün teslimi tamamlanır. Böylece alıcının ödeme sorumluğu satıcının ise malı teslim etme sorumluluğu tamamlanmış olur (Brent petrolü ICE’de işlem görürken, Umman petrolü ise DME’de işlem görür).

ABD’de vadesi 21 Nisan’da dolacak olan Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün Mayıs ayı vadeli işlem sözleşme sahiplerinin bu hafta fiziki ham petrol teslimatından kaçınmasıyla yaşanan sert satışlar sonucu petrol fiyatı eksi seviyeleri (-39 Amerikan Doları) gördü. Fiyatlardaki sert düşüşe rağmen, depolama kapasitesinin büyük ölçüde dolması nedeniyle vadesi çok yaklaşmış olan petrol kontratları tercih edilmedi. Bunun sonucunda brent petrolün spot( ekranda yazan, o an ki değer) fiyatı da düştü.

Bu fiyatın düşmesinin ana sebebi; kontratların son vade günü ayın 25’idir, bundan 3-4 gün öncesinde açık pozisyonların kapatılması gerekmektedir. Düşüş yaşanırken 2,3 milyon kontratın sadece 110 bin kadarı açık pozisyondaydı.

Fakat mayıs ayının dışında kalan 4 ayın vadelerinde de WTI’nin fiyatı düşmesine rağmen $13-$23 arasında seyretti. Fiyat farkının bu kadar açık olmasına contango adı verilmektedir. (Vadedeki mayıs ayı fiyatı düşerken kalan 4 diğer vadenin fiyat aralığı $22-$44 aralığındaydı).

Bu yazı 20-24 Nisan GFK Ekonomi Bülteninde yayımlanmıştır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir